LeksykonZdrowia.pl

Dieta Dukana i problemy ze zdrowiem

pada

Osoby, które zastanawiają się nad tym, czy nie zacząć realizować założeń diety Dukana właśnie teraz, maja duże szczęście. Dieta ta cieszy się niesłabnącą popularnością, tak w sieci, jak i w prasie poradnikowej nie brakuje publikacji na jej temat, a do tego mity, które do niedawna ją otaczały, w większości przypadków zostały już rozwiane. Wiemy już nie tylko, jak radzić sobie w momencie, w którym pokusa sięgnięcia po zakazany produkt jest najsilniejsza. Potrafimy również odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jakie reakcje naszego organizmu są typowe dla diety, jakie zaś powinny budzić już nasz niepokój.

Wbrew temu, w co chciałoby wierzyć wiele odchudzających się osób, nie ma diety stuprocentowo bezpiecznej dla organizmu. Każda zakłada zmianę nawyków żywieniowych, a choć często pomaga w oduczeniu się niewłaściwych zachowań, jej znakiem rozpoznawczym jest i to, że zakłada rezygnację z produktów, które posiadają nie tylko wady, ale również szereg zalet. Nie powinniśmy zapominać i o tym, że nie wszyscy posiadamy identyczne organizmy. Wiele osób ma zapisane w genach predyspozycje do zapadania na różnego rodzaju choroby, na nasz stan zdrowia wpływa przy tym również styl życia prowadzony przed inauguracją diety. To, że nasi znajomi zrealizowali dietę nie ponosząc uszczerbku na zdrowiu nie oznacza niestety, że i my będziemy mieli jednakowo dużo szczęścia. W trakcie realizowania założeń typowych dla kolejnych faz diety Dukana warto zwracać zatem uwagę na sygnały wysyłane przez nasz organizm i reagować za każdym razem, gdy wydadzą się nam one niepokojące.

O niektórych zagrożeniach, z jakimi należy się liczyć stosując dietę Dukana mówi się dużo, wiemy zatem, że jest ona niewskazana dla nastolatków, których organizm ciągle się zmienia, kobiet w ciąży i matek karmiących, a także sporego odsetka seniorów. Istnieją jednak i takie problemy ze zdrowiem, o których mówią wyłącznie specjaliści, a o których przecież i my powinniśmy wiedzieć znacznie więcej, niż ma to miejsce do tej pory. Jednym z nich jest bez wątpienia problem kwasicy metabolicznej, a więc stan, w którym we krwi gromadzi się zbyt wiele substancji o charakterze kwaśnym albo zbyt mało tych, które mają charakter zasadowy. Kwasica metaboliczna sprawia początkowo wrażenie zjawiska wysoce pożądanego, gdy bowiem dostarczamy do organizmu wyłącznie proteiny, waga naszego ciała zaczyna spadać. Niestety, zjawisko to niesie za sobą również skutki uboczne sprawiające, że wyjątkowo trudno jest określać go mianem zdrowego.

Zarówno pojawienie się, jak i utrzymywanie kwasicy metabolicznej może prowadzić do zaburzenia czynności tarczycy, te zaś mogą okazać się naprawdę poważnym problemem. Owszem, ze zjawiskiem takim nie mamy do czynienia w każdym przypadku, a wiele osób w ogóle go nie obserwuje, jeżeli jednak duża nadwaga sprawia, że stosunkowo długo przestrzegamy zaleceń zarówno pierwszej, jak i drugiej fazy diety, musimy liczyć się z tym, że poniesiemy pewne konsekwencje takiego działania.

Ryzyko utraty zdrowia, czy też pojawienia się poważniejszych problemów z jego utrzymaniem na właściwym poziomie, nie musi skłaniać nas do rezygnacji z przestrzegania założeń diety. Nie zaszkodzi jednak, jeżeli będziemy mieli świadomość tego, że mówimy o problemie, który jest dość powszechny. Ignorowanie zaleceń lekarza i unikanie konsultacji z nim może okazać się posunięciem pociągającym za sobą szereg wyjątkowo nieprzyjemnych konsekwencji. Dla naszego własnego dobra nie warto podążać tą drogą zwłaszcza, że dieta Dukana może być skuteczna i wolna od ryzyka, jeśli tylko zachowamy odrobinę rozsądku i rozwagi!